Dofinansowanie
W chwili obecnej użytkownicy starych kotłów na paliwa stałe mogą pozyskiwać dofinansowanie inwestycji zakupu i instalacji nowoczesnego kotła spełniającego warunki zapisane w ustawie antysmogowej. Najważniejszymi dokumentami są certyfikaty 5 klasy czystości spalania oraz certyfikat zgodności z normą europejską ECODESIGN (EKOPROJEKT) dla wybranego przez użytkownika modelu kotła. Istotne jest również udokumentowanie złomowania wymienionego starego urządzenia grzewczego.
Systemów dofinansowania w Polsce jest wiele. Najlepsze dopłaty oferują zazwyczaj władze gminne na poziomie lokalnym. Realizowane są one w różnych formach.
1. Część gmin organizuje na szeroką skalę nabór chętnych do wymiany kotłów mieszkańców. Powstaje wtedy lista zainteresowanych, którzy partycypują częściowo w całym programie. Władze określają zakres inwestycji – wymiany systemów grzewczych i rozpisują przetarg na całościowe wykonanie prac. Wygrywająca przetarg firma realizuje wymianę u wszystkich zapisanych chętnych. W takich przypadkach użytkownik nie ma wpływu na indywidualny wybór kotła dla siebie, ale procent dofinansowania jest zazwyczaj wysoki. Za dokumentację certyfikacyjną zastosowanych urządzeń odpowiada wtedy gmina.
2. Innym rozwiązaniem stosowanym również na poziomie władz gminnych są indywidualne dopłaty do termomodernizacji systemów grzewczych dla mieszkańców gminy. Kwota dopłaty jest w takich przypadkach różna i uzależniona zazwyczaj od mocy zastosowanego nowego kotła, oczywiście z górną ograniczającą kwotą „nie więcej niż”. Za dokumentację certyfikacyjną odpowiada inwestujący.
3. Teren całego kraju obejmuje program rządowy „Czyste Powietrze”. Dystrybucją środków zajmują się oddziały Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska. Wysokość dopłat jest uzależniona w największej mierze od średniego wynagrodzenia na członka rodziny inwestującej w wymianę kotła.
Zwracamy szczególną uwagę na dokumentację certyfikacyjną – to ona jest kluczowa. Wielu doradców w gminach ma ograniczoną wiedzę w tym zakresie i często kieruje się najróżniejszymi „listami urządzeń ekologicznych” – na przykład Lista Małopolska, która miała mieć charakter informacyjny, a obecność na niej traktowana jest często przez wielu nieświadomych urzędników jako wyłączny warunek udzielania dofinansowania. Prosimy o zapoznanie się z załączonym pismem Departamentu Środowiska, aby nie mieć wątpliwości w rozmowie z lokalnymi doradcami.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych kotłów?
Wyślij wiadomość, aby zamówić darmową konsultację z naszym specjalistą!